Anasayfa
Kurumsal
Hizmetlerimiz
Referanslar
Bilgi Bankası
İletişim
© 2009 Feyza Yapı Tüm Hakları Saklıdır
 
Hizmetlerimiz >> 3 Boyutlu Tasarım >> 3 Boyut Nedir, 3. Boyut Neye Yarar?
3 BOYUT NEDİR, 3. BOYUT NEYE YARAR?

Üç boyut kavramını anlayabilmek için öncelikle tek boyut ve iki boyut kavramlarını anlamak gerekir. Tek boyut bir noktayı ifade eder. İki boyut ise uzunluk ve genişlik diye ya da en ve boy diye ifade edebileceğimiz iki ayrı boyutu olan anlamına gelir. Örneğin kare, üçgen, daire ve dikdörtgen iki boyutlu cisimlerdir. İngilizcede iki boyut 2D ( Two dimension) diye ifade edilir. Tek boyut ve iki boyut pek çok alanda, örneğin teknik çizimlerde, matematikte, mühendislik alanlarında, haritacılıkta kullanılır. İki boyutun ifade edilebilmesi için iki boyutlu koordinat sistemi vardır ve bu sistemde en ve boy x ve y eksenleriyle ifade edilir. Haritacılık alanında ve GPS sistemlerinde kullanılan koordinat sistemi iki boyutlu koordinat sistemine bir örnektir.

Üç boyut denildiğinde iki boyut kavramına ilave olarak derinlik ya da yükseklik diye ifade edebileceğimiz bir üçüncü boyut işin içine girer.
Örnek olarak küp, küre ve dikdörtgenler prizması üç boyutlu cisimlerdir. İngilizcede 3 boyut 3D ( Three dimension) diye ifade edilir. Üç boyutun ifade edilebilmesi için üç boyutlu koordinat sistemi vardır ve bu sistemde iki boyutlu koordinat sisteminde x ve y eksenlerine ilave olarak z ekseni vardır.

Üç boyut günümüzde mimaride, mühendislikte, tıbbi alanlarda, bilgisayar oyunlarında, filmlerde ve daha pek çok endüstriyel alanda kullanılmaktadır. İki boyutla ifade edilmesi zor olan pek çok konu üçüncü boyutun devreye girmesiyle kolay izah edilebilir bir hal alır. Örneğin aşağıdaki resimde üç boyutlu olarak çizilmiş olan otomobili hareket ettirmek, çeşitli açılardan bakmak ve görüntüler oluşturmak mümkündür.

Üç Boyut Nedir

Günümüzün gelişen teknolojik imkanları artık 3 boyut kavramını aşarak 4 boyut kavramını ortaya koymaktadır. Üç boyuta ilave olan dördüncü boyut ise zamandır. Dört boyuta örnek olarak üç boyutlu animasyonalar örnek verilebilir.


Site Haritası